Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Mirotkach, jako uczestnicy projektu unijnego „Inwestycja w edukację – bramą do sukcesu w gminie Skórcz”,
mieli możliwość skorzystania z wycieczki edukacyjnej do Gdańska.
Wycieczka odbyła się 27 października br., uczniowie w trakcie wyjazdu byli pod opieką Pani Marioli Wiklent, Zofii Żurawskiej oraz Pana Piotra Kawczyńskiego.
Po trwających od kilku dni intensywnych przygotowaniach, wreszcie nadszedł oczekiwany termin wyjazdu do Gdańska.
Punktualnie o godzinie 8.00 przyjechał zamówiony autokar.
Dzieci zajęły wskazane miejsca i otrzymały po raz kolejny niezbędne wskazówki dotyczące zasad obowiązujących podczas wyjazdu, które służyć miały bezpieczeństwu w czasie jazdy, pobytu w miejscach zwiedzania i poruszania się w grupie po mieście.
Ku radości pasażerów o 8.15 autobus ruszył i bez żadnych przeszkód dotarł do Gdańska.
Pogoda, która przez całą podróż była piękna i słoneczna, okazała się w Gdańsku zimna i dżdżysta.
Mimo niesprzyjającej aury trasę od dworca PKS na Górę Gradową pokonaliśmy w bardzo dobrych humorach, i w samą porę stanęliśmy u wrót Hewelianum.
Tu odebraliśmy nasze bilety i po niezbędnych czynnościach logistycznych (podział na grupy, przydział szafek w szatni i toaleta) udaliśmy się na przewidziane dla nas zajęcia.
Było to zwiedzanie wystawy interaktywnej „Dookoła Świata” i warsztaty „Alchemia zapachu”.
Podczas warsztatów uczniowie poznawali tajniki świata zmysłów człowieka, jego złożoność, a często ulotność i zawodność.
Dzięki wystawie „Dookoła Świata”, dzieci odbyły wirtualną podróż przez kontynenty.
Zajęcia wszystkim przypadły do gustu, gdyż łączyły w sobie naukę, zabawę i doświadczenie indywidualne, z możliwością dotykania i manipulowania eksponatami.
Najwięcej entuzjazmu wzbudziło urządzenie, wewnątrz którego można było przeżyć prawdziwy huragan (oczywiście w granicach bezpieczeństwa).
Po zajęciach w Hewelianum udaliśmy się na wyczekiwany już przez dzieci obiad w „ prawdziwej restauracji”.
Tu w miłej atmosferze, obsługiwani przez kelnerki, nasi uczniowie spożyli smaczny, dwudaniowy obiad (z kompotem i dokładkami ).
Następnie w czasie spaceru przez gdańską starówkę i bulwar nad Motławą, aż po wyspę Ołowiankę; zapoznawały się z morskimi tradycjami hanzeatyckiego portu nad Bałtykiem.
Szczególne zainteresowanie wzbudził Żuraw i pierwszy zwodowany po wojnie w Gdańsku statek „Sołdek”.
Po tych atrakcjach autokar zawiózł nas nad morze w okolicy Westerplatte, gdzie uczniowie obejrzeli zaawansowanie prac zabezpieczających brzeg morza i plażę przed niszczycielskim działaniem fal Morza Bałtyckiego.
Z wysokości wzgórza na Westerplatte uczniowie podziwiali zarówno bastion obronny twierdzy Wisłoujście, jak też infrastrukturę przeładunkową Nowego Portu.
Zadumę wszystkich wzbudził widok zbombardowanych we wrześniu 1939r. koszar i strażnic polskiej placówki wojskowej w Wolnym Mieście Gdańsku.
Z zainteresowaniem dzieci przyjęły też informację o spotkaniu z młodzieżą na Westerplatte w 1987r. papieża Polaka – Jana Pawła II.
W drodze powrotnej do autokaru niektórzy jeszcze rozglądali się za pamiątkami, których niedostatek wciąż odczuwali.
Z ogromną aprobatą spotkała się w tej sytuacji zapowiedź wizyty w KFC.
Tu dokonano ostatnich zakupów, po których uczniowie solidarnie dzielili się przysmakami i zadziwiali wzajemną życzliwością.
Ostatnim punktem programu naszej wycieczki był już tylko powrót w ramiona stęsknionych rodziców, oczekujących na swe rozemocjonowane pociechy na umówionych przystankach.
O 19.00 podziękowaliśmy sympatycznemu kierowcy starogardzkiego PKS-u, panu Jarkowi Kuczyńskiemu za bezpieczną jazdę, miłą współpracę i serce dla dzieci.
Piotr Kawczyński
83-225 Barłożno
DW231