Uroczyste obchody Zbrodni Katyńskiej
Uroczystości katyńskie i smoleńskie w Mirotkach
W czwartek 26 kwietnia br. w Publicznej Szkole Podstawowej w Mirotkach odbyły się, jak co roku, obchody kolejnej rocznicy Zbrodni Katyńskiej poświęcone pamięci zamordowanego w Katyniu kapitana Franciszka Jana Górskiego z Mirotek.
Miały one jednak wyjątkowo uroczysty charakter, ponieważ przypadały w roku 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, co społeczność szkolna: uczniów, rodziców i nauczycieli postanowiła w ten szczególny sposób uczcić.
W trakcie uroczystości odsłonięty i poświęcony został pomnik upamiętniający honorowego patrona szkoły – marszałka Sejmu RP Macieja Płażyńskiego.
Odsłonięcia pomnika dokonała żona śp. marszałka Płażyńskiego – pani Elżbieta Płażyńska. Pomnik poświęcił ks. dziekan Jarosław Skwierawski, proboszcz parafii pw. św. Marcina w Barłożnie.
W uroczystościach ponadto wzięło udział wielu zaproszonych gości, min. posłowie Jan Kilian i Eugeniusz Kłopotek, wicestarosta starogardzki Kazimierz Chyła, przedstawiciele władz Gminy Skórcz – wójt Sławomir Czechowski oraz przewodniczący Rady Gminy Andrzej Klin. Honorowymi gośćmi były Rodziny Katyńskie: z Gdańska z honorową panią prezes Emilią Maćkowiak i Gdyni z panią prezes dr Barbarą Pytko na czele.
Była również delegacja ze Związku Piłsudczyków RP i Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego, której przewodził gen. bryg. Tomasz Stanisław Madej. W tym roku po raz pierwszy zawitał do naszej szkoły Motocyklowy Rajd Katyński z kapelanem ojcem Markiem Kiedrowiczem.
Obecny był również ks. prałat Ireneusz Smagliński – dyrektor diecezjalnego Radia Głos z Pelplina.
Z radością powitaliśmy również liczne grono mieszkańców Mirotek i Barłożna, przyjaciół i absolwentów naszej szkoły na czele z długoletnią sołtys Mirotek panią Stefanią Laskowską.
W trakcie uroczystości odczytano listy wystosowane na ręce dyrektora szkoły przez senatora Antoniego Szymańskiego oraz w imieniu Pomorskiego Kuratora Oświaty przez dyrektora delegatury Kuratorium w Tczewie panią Annę Płoszyńską – Damaszk.
Dodatkowo naszą uroczystość uświetniły delegacje szkół ze sztandarami z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Skórczu z dyrektorem Tomaszem Piechowskim, Zespołu Szkół Publicznych w Pączewie z panią dyrektor Katarzyną Błaszak oraz reprezentacje szkół z Barłożna i z Wielkiego Bukowca.
Apel poległych odczytał chorąży Sławomir Bochniak. Straż przy pomniku trzymali strażacy: pan Artur Michna z Barłożna i pan Łukasz Flatau z Mirotek.
Po zakończeniu oficjalnych obchodów goście zostali zaproszeni do wzięcia udziału w części artystycznej przygotowanej przez panią Lidię Sikorę we współpracy z panią Martą Szczepańską. Doskonały montaż słowno – muzyczny dostarczył wielu wzruszeń zarówno gościom jak i uczniom. Atmosfera tej wspaniałej lekcji patriotyzmu i historii na długo pozostanie w pamięci jej uczestników, podobnie jak piękne i dobitne słowa historyka IPN –u, pana Piotra Szubarczyka, wygłoszone do uczniów naszej szkoły.
W organizację uroczystości zaangażowany był zespół wielu osób.
Wszystkim składam serdeczne podziękowanie za poświęcenie, zapał i życzliwość, a w szczególności panu wicestaroście Kazimierzowi Chyle, władzom Gminy Skórcz wójtowi Sławomirowi Czechowskiemu i przewodniczącemu Rady Gminy Andrzejowi Klinowi, radnemu z Mirotek Janowi Żurawskiemu, państwu Dorocie i Waldemarowi Ciesielskim z Barłożna, pani Elżbiecie Chmielewskiej, nauczycielom i pracownikom szkoły w Mirotkach – za sponsorowanie.
Panu Antoniemu Chyle oraz panu Szymonowi Żurawskiemu za pomoc organizacyjną.
Przedstawicielom Rady Rodziców: pani Justynie Lepak, pani Annie Niklewskiej, pani Annie Kamińskiej, pani Bożenie Chyła, panu Zdzisławowi Polińskiemu za pomoc w przygotowaniu poczęstunku. Pani Zofii Żurawskiej dziękuję za stałą obecność i serdeczną pomoc każdemu i we wszystkim.
Piotr Kawczyński
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej
w Mirotkach
83-225 Barłożno
DW231