Spotkanie z biologiem hodującym egzotyczne zwierzęta
Stań oko w oko z pająkiem, czyli spojrzyj w jego piękne oczka i przekonaj się, że pajęczaki to także niezwykłe stworzenia
Dzieci mają wrodzoną chęć bliskiego obcowania ze zwierzętami. Dlatego nie tylko przekazujemy im wiedzę biologiczną na temat zwierząt, ale uczymy też zrozumienia ich potrzeb i szanowania. Okazją do takich działań była lekcja biologii na żywo, która odbyła się w naszej szkole w poniedziałek 23 września. Przeprowadził ją Wojciech Spychalski, student czwartego roku biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Tym razem uczniowie naszej szkoły mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat pająków i węży, których hodowlą zajmuje się Pan Wojciech.
Podczas spotkania uczniowie poznali środowisko życia, budowę, sposoby odżywiania się i rozmnażania pająków i węży. Poznali czym jest dymorfizm płciowy i nauczyli się odróżniać samice od samców. Dowiedzieli się wielu ciekawostek np. że największe pająki rosnąc zrzucają skórę nawet 16 razy w ciągu życia oraz, że węże wszelkie informacje z otoczenia odbierają wysuwając język. Poprzez porównanie budowy żuchwy człowieka i węża dowiedzieli się, dlaczego węże mogą połykać ofiary o tak dużych rozmiarach. Uczniowie poznali też aspekty prawne związane z hodowlą zwierząt egzotycznych w Polsce. Najwięcej emocji wzbudziły jednak bliskie obserwacje pająków w bezpiecznie zamkniętych pudełkach. Największym z pająków był ptasznik czerwonokolanowy. Natomiast wąż- trzyletnia samica pytona siatkowanego wyróżniała się niezwykle pięknym ubarwieniem. Prowadzący spotkanie Pan Wojciech wyjaśnił, że jako zwierzę zmiennocieplne wąż owija się wokół jego dłoni „kradnąc” w ten sposób jego energię do ogrzania swojego organizmu.
Dzieci wyszły ze spotkania zaopatrzone w dużą dawkę cennej wiedzy, która na pewno pomoże im przełamać powszechne stereotypy wywołujące niechęć i lęk wobec pająków i węży oraz zainspiruje dzieci do dalszego, wnikliwego poznawania biologii.
Beata Grabowska-Cieślikowska
83-225 Barłożno
DW231